درمان جراحی آرتروز زانو

درمان جراحی آرتروز زانو

درمان جراحی آرتروز زانو: آرتروز از شایع‌ترین بیماری های التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه می بیند و كم‌كم از بین می‌ رود.

آرتروز ممكن است در هر مفصلی اتفاق بیفتد اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

درمان جراحی ارتروز زانو

 

اصلی‌ترین علایم آرتروز چیست

آرتروز علایم زیادی دارد اما چندین علامت شایع‌ و مشخص‌ برای فرد به همراه دارد. اولین علامت خشكی پس از استراحت است این به این معنی است كه گاهی اوقات وقتی مفصل به‌ مدت طولانی بی‌حركت باشد و بخواهد فعالیت كند همراه با درد است.

خشكی مفاصل بعد از یك دوره طولانی به دلیل عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌كشد. دومین علامت آن كاهش انطاف پذیری است که از این مورد می‌توان به درد در مفصل اشاره كرد. توصیه می‌شود كسانی كه بیشتر از دو هفته چنین علایمی را دارند حتما به پزشك مراجعه كنند.

 

آمادگی لازم برای درمان جراحی آرتروز زانو

جراح قبل از درمان جراحی آرتروز زانو ارزیابی های لازم را برای جراحی انجام می دهد.

معاینه بیمار

پزشک شما قبل از درمان جراحی آرتروز زانو از شما می خواهدکه قبل از انجام این عمل معالجات درمانی به غیر از جراحی را انجام دهد.

این معالجات برای این است که  که جراح از سلامتی کامل شما از جمله حالت های فیزیکی مانند حرکت – استحکام – میزان استقامت و در آخر تنظیم بودن این ماهیچه اطلاعات کسب کند. همچنین بیمارانی که مبتلا به بیماری های خاصی مانند بیماری های قلبی می باشند باید قبل از عمل با پزشک خود یعنی متخصص قلب مشورت کنند.

 

آزمایشات

قبل از درمان جراحی آرتروز زانو انجام آزمایشاتی همچون آزمایش خون، ادرار، نوار قلب، عکس برداری های پیشرفته همچون ام آر آی و اسکن کردن و تصاویر اشعه ایکس که می تواند تصاویر واضحی از وضعیت استخوان نشان دهد، برای بیمار ضروری می باشد.

پزشک ارتوپد با ارزیابی کردن این موارد بهترین گزینه را برای جراحی شما انتخاب می کند و ممکن است گزینه های دیگر مثل انواع داروها و تزریقات و فیزیوتراپی و جراحی های دیگر را هم به شما پیشنهاد کند.

 

 

مصرف دارو

قبل از درمان جراحی آرتروز زانو شما باید جراح ارتوپد را از مصرف دارو های خود مطلع کنید. او به شما خواهدگفت چه دارویی را مصرف کنید و مصرف کدام دارو را ادامه دهید.

 

مصرف دارو پس از جراحی ارتروز زانو

معاینه بیمار

اگر شما قصد درمان جراحی ارتروز زانو دارید، جراح ارتوپد از شما می خواهد که قبل از انجام این عمل معالجات کامل توسط پزشک انجام شود.

این معالجات برای این انجام می شود که جراح از سلامتی کامل شما از جمله حالت های فیزیکی مانند حرکت – استحکام – میزان استقامت و در آخر تنظیم بودن این ماهیچه اطلاعات کسب کند و برای کامل کردن روند بهبودی کامل بیمار ضروری است.

همچنین بیمارانی که مبتلا به بیماری های خاصی مانند بیماری های قلبی می باشند باید قبل از عمل با پزشک خود یعنی متخصص قلب مشورت کنند.

علاوه بر آن پزشک ارتوپد در مورد میزان سلامتی عمومی بدن شما اطلاعاتی را کسب می کند، اطلاعاتی همچون روند پیشرفت درد حاصل از این بیماری و چگونگی اختلال در عملکرد ماهیچه ها.

درمان جراحب آرتروز زانو

روند درمان جراحی آرتروز زانو

بیهوشی

بیهوشی اولین روند درمان جراحی آرتروز زانو می باشد. بعد از بستری بیمار در بیمارستان وضعیت بیمار توسط تیم متخصصین بیهوشی بررسی می شود.

عمومی ترین بیهوشی، بیهوشی ستون مهره ها یا بیهوشی سیستم اعصاب می باشد. در این نوع بیهوشی بیمار بیدار است و از قسمت کمر به پایین بی حس است. تیم بیهوشی با توجه به وضعیت بیمار تشخیص خواهد داد که کدام نوع از بیهوشی برایش مناسبتر می باشد.

عمل جراحی

درمان جراحی آرتروز زانو تقریبا بین ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. جراح ارتوپد غضروف ها و استخوان های آسیب دیده بیمار را برمی دارد و ایمپلنت های پلاستیکی و فلزی را جایگزین آن ها  می کند تا توازن زانو ها را برگرداند.

پزشک از انواع مختلفی از ایمپلنت ها بر حسب نیاز بیماران استفاده می کند. بعد از درمان جراحی آرتروز زانو بیمار را به اتاق ریکاوری منتقل می کنند و بعد از اینکه به طور کامل به هوش آمد به یکی از اتاق های بیمارستان منتقل می شود.

بستری شدن در بیمارستان

بعد از انجام عمل جراحی، بیمار باید چندین روز در بیمارستان بستری باشد.

 

بستری شدن پس از جراحی ارتروز زانو

بازگشت به خانه پس از درمان جراحی آرتروز زانو

هنگامی که بیمار از بیمارستان به خانه بازگشت می‌تواند با کمک عصا یا واکر راه برود. اما ممکن است در سه تا شش هفته اول درمان جراحی آرتروز زانو برای حمام کردن، آشپزی، و انجام کارهای خانه نیاز به کمک داشته باشید.

برای اینکه بیمار از نتیجه درمان جراحی آرتروز زانو رضایت داشته باشد، باید دستورات پزشک خود را درباره فعالیت جسمی در هفته‌های اول  پس از درمان جراحی آرتروز زانو رعایت کند. استراحت بیش از حد پس از درمان جراحی آرتروز زانو ممکن است روند بهبودی‌ را کُند کند، با این وجود  نباید زیاد روی مفصل تازه‌ فشار بیاید. راه رفتن در اطراف خانه‌، پیاده ر‌روی و انجام ورزش‌های سبک توصیه ‌می شود.

درمان جراحی آرتروز زانو

دوره نقاهت پس از درمان جراحی آرتروز زانو

سرعت بهبودی پس از درمان جراحی آرتروز زانو برای هر بیمار متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت برای بازگشت به فعالیت‌های معمول به چند هفته استراحت نیاز است. بیمار می تواند کارهای خانه را پس از ۳ تا ۶ هفته، شنا را پس از ۶ تا ۸ هفته و رانندگی را پس از ۶ تا ۸ هفته از درمان جراحی آرتروز زانو انجام دهد.

در این مدت فیزیوتراپی که شامل ورزش‌هایی می‌شود که انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات اطراف زانو را بهبود می‌بخشند به بهبود بیمار کمک می کند. این ورزش‌ها را می‌تواند در یک مرکز فیزیوتراپی یا در خانه انجام داد، انجام این حرکات را باید تا دست کم تا دو ماه پس از درمان جراحی آرتروز زانو ادامه داد.

خطرات درمان جراحی آرتروز زانو

 

خطرات درمان پس از جراحی ارتروز زانو

درمان جراحی آرتروز زانو مانند هر جراحی دیگری مشکلاتی هم ممکن است برای بیمار به وجود آورد

– یکی دیگر از مشکلات درمان جراحی آرتروز زانو دردناک بودن و غیر جذاب بودن جای برش جراحی است.

– عفونت یا خونربزی شدید ممکن است بعد از درمان جراحی آرتروز زانو به وجود آید.

– ایجاد لخته خون در وریدهای پا نیز در برخی افراد پس از درمان جراحی آرتروز زانو اتفاق می افتد.

برخی از افراد پس از درمان جراحی آرتروز زانو ممکن است دچار لخته خونی شوند. این لخته‌ها در چند روز پس از جراحی در وریدهای ساق یا ران ایجاد می‌شوند. این عارضه همراه با تورم و درد در پا است. این لخته‌ها خونی اگر متلاشی شوند و در مسیر رگ‌های خونی به ریه‌ها برسند، ممکن است عارضه مرگباری (آمبولی ریوی) ایجاد کنند.

استئوآرتریت یا ساییدگی زانو چگونه ایجاد میشود

غضروف مفصلی لایه سفید رنگ و نرم و لغزنده ای ا ست که روی سطح استخوان را در ناحیه مفصل می پوشاند و موجب میشود تا استخوان ها براحتی در ناحیه  ی مفصل روی هم حرکت کرده و بلغزند در سائیدگی مفصلی این لایه بتدریج ضعیف و نازک میشود. بعد از مدتی شیارهایی روی آن به وجود آمده و  سپس قسمتهایی از آن کاملا از بین رفته و تکه تکه میشود. در نهایت ممکنست قسمتی یا تمام سطح مفصل، پوشش غضروفی  ش را از دست بدهد.

بنابراین از اولین علائم و نشانه های  این بیماری که در رادیوگرافی ساده هم دیده می شود کاهش فاصله مفصلی است به این معنی که فاصله بین انتهای پایینی استخوان های ران و انتهای بالایی استخوان های درشت نی که در رادیوگرافی حدود چند میلیمتر است و در واقع فضایی است که غضروف مفصلی،  اشغال کرده است با نازک شدن غضروف بتدریج کمتر می شود

درمان جراحی آرتروز زانو

 

آرتروز یا ساییدگی یا استئوآرتریت زانو چگونه درمان می شود؟

درمان های متفاوتی برای استئوآرتریت یا سائیدگی مفصل زانو وجود دارد که بعضی از آنها ممکن است در بعضی از افراد تاثیر بیشتری داشته باشد و در بسیاری اوقات بیمار باید با پزشک خود در انتخاب نوع درمان مشارکت فعال داشته باشد.

مهمترین اهداف درمان کاهش درد و برگشت کارایی و فعالیت به زانو است. بیماری در ابتدا خفیف است ولی ممکن است با کذشت زمان پیشرفت کرده و شدیدتر شود.

 

 

عواملیکه ممکنست موجب شوند تا احتمال ایجاد سائیدگی مفصل زانو زیاد شود

 این عوامل عبارتند از :

۱-توارث :

بطوریکه در بعضی از خانواده ها احتمال بروز استئوآرتریت زانو زیاد است

وزن زیاد افراد موجب افزایش فشار روی زانو شده و احتمال سائیدگی آن را بیشتر می کند.

۲-سن :

با افزایش سن  افراد بیماری بیشتر و شدیدتر می شود.

۳-جنس :

خانم های با سن بیش از پنجاه سال بیشتر در معرض این بیماری هستند.

۴-ضربه :

ضرباتی که در حین ورزش یا آسیب هایی که بدنبال ضربات زانو ایجاد میشوند (مانند شکستگی، دررفتگی، پارگی منیسک و رباط های زانو) میتوانند در دراز مدت موجب استئوارتریت زانو شوند.

 

دکتر حکیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *