دلایل بالا بودن فشار خون

دلایل بالا بودن فشار خون

دلایل بالا بودن فشار خون : می دانیم فشار خون بالا وضعیتی خطرناک است. هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، فشار خون معمولا اولین چیزی است که کنترل می شود، حتی اگر برای یک سرماخوردگی ساده و یا برای تمدید نسخه به پزشک مراجعه کنید

دلایل بالا بودن فشار خون

.فشار خون بالا بیماری جدی است. فشار خون اولین چیزی است که پس از ورود به مطب دکتر مورد بررسی قرار می گیرد. مهم نیست برای سرماخوردگی یا تجدید تجویز نسخه نزد پزشک رفته باشید در هر صورت فشار خون شما گرفته و ثبت می شود.

معمولاً فشار خون بالا بعد از سال های طولانی زندگی ایجاد می شود و در نهایت تقریباً همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد از این که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند

انواع فشار خون بالا

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

۱- فشار خون اصلی یا اولیه :فشار خون اولیه علت مشخصی ندارد و ۹۵ درصد افراد مبتلا دچار این نوع فشار خون هستند.

۲- فشار خون ثانویه:فشار خون ثانویه در اثر علت مشخص مثل بیماری کلیوی، تومور و قرص های ضدبارداری رخ می دهد

دلایل افزایش ناگهانی فشار خون

افرادی که فشار خون بالا دارند موارد زیر را تجربه می کنند:

۱- از  جمله دلایل بالا بودن فشار خون در افراد اختلالات رگ های کلاژنی است

۲-مشکلات کلیه یکی دیگر از دلایل بالا بودن فشار خون است

۳-فشار خون بالا ناشی از بارداری از مهم ترین دلایل بالا بودن فشار خون در زنان است

۴-افزایش ناگهانی فشار خون به دلیل فعالیت های روزانه و فعالیت های روزمره اتفاق می افتد و از عمده دلایل بالا بودن فشار خون است که اغلب نادیده گرفته میشود

۵-استفاده از داروها مانند داروهای مسکن، ترکیبی از داروهای مختلف و سوء استفاده از کوکائین و ماری جوانا می تواند موجب افزایش فشار خون شود.

دلایل بالا بودن فشار خون۶-مصرف مواد شیمیایی از جمله نیکوتین به افزایش ناگهانی فشار خون منجر می شود و سبب آسیب رساندن به رگ های خونی می شود که از جمله دلایل بالا بودن فشار خون است که باید خیلی به آن دقت کرد مخصوصا امروزه با افزایش مصرف مواد در جامعه

۷-عادت های غذایی برای حفظ فشار خون در سطح طبیعی مهم هستند زیرا چربی و سدیم در بسیاری از مواد غذایی باعث افزایش پروتئین خون می شود. همچنین باعث انسداد رگ های خونی می شود و منجر به ناراحتی های جدی مانند سکته قلبی می شود.

۸-استرس بخشی از زندگی روزمره ما است و اضطراب در مورد نگرانی ها می تواند خطر افزایش فشار خون را دو برابر کند.

۹-بیماری هایی مانند بیماری های کلیه، آسیب های ستون فقرات، تومورهای غده آدرنال، بیماری های مربوط به تیروئید و اسکلرودرمی می توانند فشار خون را به سرعت افزایش دهد.

۱۰-بسیاری از علل دیگر نیز فشار خون را به طور ناگهانی بالا می برد. مصرف کافئین و الکل زیاد بر اعداد بالا و پایین فشار خون تاثیر می گذارد و باعث افزایش وزن و تغییر تعادل هورمونی می شود.

فشار خون بالا باعث بروز عوارضی در بدن می شود :

اگه افراد به دلایل بالا بودن فشار خون دقت نکنند باعث بروز مشکلاتی میشود که از جمله آن میشود به

۱- حمله یا سکته قلبی

فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

۲- آنوریسم

آنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.

۳- تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه ها

۴- ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم ها

۵- سندرم متابولیک

۶- مشکل حافظه و یادگیری

دلایل بالا بودن فشار خونسایر علت افزایش ناگهانی فشار خون

نوسان فشار خون به چند دلیل ایجاد می شود:

۱- سندرم کت سفید

سندرم کت سفید وقتی رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از ملاقات با پزشک باعث افزایش ناگهانی فشار خون می شود. ممکن است فشار خون شما در خانه طبیعی باشد. فشار خون بالا به این معنی نیست که فشار خون بالا دارید. با این حال، افراد مبتلا به سندرم کت سفید بیشتر مستعد به فشار خون بالا هستند.

۲-استرس

فشار و اضطراب احساسی می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد. با گذشت زمان استرس بیش از حد می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما آسیب برساند و ممکن است منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

۳- دارو

داروهای بدون نسخه و تجویزی می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی از داروها، مانند دیورتیک ها و قرص های فشار خون، برای کاهش فشار خون طراحی شده اند. دیگران، مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی، می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

۴- فعالیت

ورزش، صحبت کردن، خنده و حتی رابطه جنسی می تواند موجب نوسانات فشار خون شود.

۵- غذا و نوشیدنی

آنچه که می خورید یا می نوشید ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که حاوی تیرامین بالا هستند می توانند فشار خون را افزایش دهند. نوشیدنی هایی با کافئین می تواند به صورت موقت فشار خون را افزایش دهد.

۶- مشکلات آدرنال

سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون شما کم باشد. در نتیجه فشار خون شما کاهش می یابد. یک سیستم آدرنال بیش از حد فعال می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون شود.

۷- فئوکروموسیتوم

این تومور نادر در غدد آدرنال تولید می شود و بر تولید هورمون تاثیر می گذارد. این تومور می تواند منجر به افزایش ناگهانی فشار خون شود.

علائم افزایش ناگهانی فشار خون

افزایش ناگهانی فشار خون بلافاصله به شما هشدار می دهد.

۱-تاری دید ، درد قفسه سینه،سردرد،سرفه،تهوع یا استفراغ،ضعف نفس

۲-ضعف یا بی حسی در بازوها، پاها، صورت

۳-تغییرات ذهنی مانند اضطراب، خستگی، سردرگمی، بی حسی بودن

۴-در موارد شدید افزایش ناگهانی فشار خون، ممکن است در رگ های خونی خونریزی ایجاد شود، اعصاب شبکیه آسیب ببینند و نابینایی اتفاق بیفتد، گاهی نیز تشنج دیده می شود

 

متخصص قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *