اتوپلاستی

اتوپلاستی

اتوپلاستی گوش های جلوآمده، غیریکنواخت یا بزرگ را اصلاح می کند.اتوپلاستی یک عملجراحی زیبایی صورت محسوب می شود.

بسیاری افراد از زمان کودکی با اندازه و ظاهر گوش خود مشکل دارند یا اینکه برآمدگی گوش آن‌ها آن‌چنان که باید متقارن نیست یا افتادگی بیش‌ازحد دارد. به همین خاطر ممکن است کودک در مدرسه اذیت شود و بزرگسالان نیز ممکن است سعی کنند با پنهان کردن گوش به وسیله موهایشان یا استفاده از کلاه، ظاهر نامناسب گوش خود را پنهان کنند.

 

Autoplasty

 

 

زیبایی گوش:

خوشبختانه، عمل زیبایی گوش که به‌عنوان جراحی گوش نیز شناخته می‌شود، در حال حاضر برای برطرف کردن مشکلات زیبایی گوش قابل استفاده است.

عمل گوش فقط باید توسط یک جراح  با تجربه انجام شود و می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز بر ظاهر، اعتماد به‌ نفس، و کیفیت کلی زندگی بیمار به همراه داشته باشد. این عمل جراحی ترمیمی به‌طور گسترده در بین بزرگسالان و کودکان متداول است.

گوش‌ ها یکی از اعضای بدن هستند که افراد نمی‌توانند آن‌ها را از معرض دید دیگران پنهان کنند. وجود موی بلند گاهی اوقات می‌تواند گوش برجسته را بپوشاند، اما این موضوع نیز یک مسئله موقتی است.

جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، می‌تواند توسط بسیاری از این افراد برای رفع مشکل انتخاب شود. بیمارانی که از اندازه، ظاهر یا برآمدگی گوش های خود ناراضی هستند، می‌توانند با استفاده از این عمل زیبایی گوش ، ظاهر گوش خود را تغییر داده و به ظاهر مورد نظر خود تبدیل کنند.

کودکانی که به‌طور مداوم توسط همکلاسی‌ های خود مسخره می‌شوند، بزرگسالانی که با مشکلات عدم اعتماد به‌ نفس به خاطر گوش‌ های خود مواجه هستند، یا کسانی که از آسیب‌ های واردشده به گوش‌ های خود رنج می‌برند، تنها مثال‌هایی اندک از افرادی هستند که می‌ توانند از جراحی زیبایی گوش برای رفع مشکل خود استفاده کنند.

از طرف دیگر، برخی کودکان با نارسایی‌ های جدی در گوش خود به‌طور مادرزادی متولد می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند مناسب ‌ترین کاندیدها برای انجام عمل جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار گوش باشند.

اگر شما فکر می‌کنید گزینه خوبی برای انجام این عمل جراحی هستید، اطلاعات زیر می‌توانند به شما جهت اتخاذ تصمیم مناسب در این رابطه کمک کنند.

 

 

 

Autoplasty

 

اختلالات مادرزادی:

گوش کاگوت:

گوش فرد فاقد لاله گوش است.

گوش گربه ای:

لبه های گوش به سمت جلو تا شده است، شبیه گربه.

گوش آویزان:

گوش شباهت زیادی به یک فنجان دارد و انحنای گوش به سمت داخل است.

گوش لوله ای:

گوش ها به سمت جلو لوله شده مثل یک طومار.

گوش ویلدرموت:

انحنای بالای گوش معکوس شده و به سمت سر بیمار است.

بدشکلی استال گوش:

تا شدگی گوش غیرعادی است که می تواند باعث ایجاد یک لبه شود و گوش فرد را شبیه گوش جن و پری کند.

ایجاد شکاف در لاله گوش:

یک تو رفتگی در لاله ی گوش ایجاد می شود.

گوش علامت سوالی یا گوش کاسمن:

گوش شبیه یک علامت سوال است. فاصله ای بین لاله ی گوش و انحنای خارجی گوش وجود دارد.

میکروتیا:

که در آن گوش فرد زیادی کوچک و رشد نیافته است.ماکروتیا که در آن گوش فرد بیش از حد بزرگ است.

ماکروتیا:

که در آن گوش فرد بیش از حد بزرگ است.

گوش جمع شده:

بخشی از گوش فاقد پوست و غضروف در بخش خارجی پشت گوش است.

گوش مخفی:

بخش بالایی انحنای گوش در داخل سر مخفی شده است.

 

 

 

عمل زیبایی اتوپلاستی

 

 

 

مزایای عمل انوپلاستی:

 • عمل جراحی ایمن است و خطرات ناچیز یا نادری در آن وجود دارد.
 • این عمل جراحی می‌تواند بسیاری از نواقص گوش را اصلاح کند.
 • درنتیجه انجام این عمل جراحی کودکان توسط دوستان و اطرافیان خود مسخره نمی‌شوند.
 • این عمل جراحی می‌تواند میزان اعتماد به ‌نفس و رضایت فرد از خود را افزایش دهد
 • عمل جراحی اتوپلاستی دارای حداقل دوره استراحت است که تقریباً یک هفته می‌باشد.
 • این جراحی می‌تواند شرایط احساسی و روانی فرد را بهبود بخشد.
 • در این نوع عمل برش‌های ایجادشده در سطح حداقل قرار دارند.
 • این عمل باعث بازیابی ظاهر طبیعی فرد می‌شود.
 • با استفاده از این عمل جراحی شما می‌توانید ظاهر دلخواه گوش‌های خود را انتخاب کنید.

 

عمل جراحی اتوپلاستی گوش یا عمل جراحی زیبایی گوش، برای تغییر شکل یک گوش یا هر دو گوش فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل همچنین می‌ تواند شامل کاهش اندازه گوش یا لاله گوش و نیز اصلاح گوش گل‌ کلمی (گوشی که در اثر  ضربات یا حادثه شکل خود را از دست داده باشد) برای حذف پوست و غضروف اضافی موجود در ناحیه گوش باشد.

 

 

Autoplasty

 

 

اقدامات قبل از جراحی اتوپلاستی :

 • افراد سیگاری قبل از جراحی اتوپلاستی باید مصرف سیگار را قطع نمایند زیرا استفاده از سیگار منجر به کند شدن روند ترمیم پوست می شود .
 • از مصرف دارو هایی نظیر آسپرین و دارو های ضد التهاب بایستی خودداری نمود .
 • قبل از جراحـی اتوپلاستی باید موهای بغل گوش را به اندازه ی ۳ سانتی متر کوتاه کرد .
 • در روز انجام جراحی ، باید لباس های دکمه دار و راحت به تن داشت .

در چه سنی عمل زیبایی گوش را انجام دهیم؟

اگر گوش دچار عارضه مادرزادی باشد بهتر است در سنین کودکی (بعد از شش سالگی ) که در سن ورود به مدرسه است انجام شود زیرا ممکن است به دلیل برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر واقع شود . در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند و برای جراحی مناسب است .

 

 

 

Autoplasty

 

 

مراحل عمل زیبایی گوش:

 • عمل زیبایی گوش در عین اهمیت داشتن، مراحل ساده ای دارد. قبل از جراحی طی جلسه ای گوش فرد توسط پزشک از نظر سایز ، موقعیت آن و همینطور مشکل موجود بررسی می شود و در مورد نتایج آن با بیمار گفتگوهایی به عمل می آید.
 • پس از آن در روز عمل زیبایی گوش با توجه به اینکه فردی که قرار است تحت درمان قرار گیرد، کودک است یا بزرگسال نحوه بی حسی برای او تعیین می شود بدین صورت که معمولا جهت انجام اتو پلاستی بر روی کودکان آنها را با بیهوشی عمومی بی حس می کنند.
 • اما در مورد بزرگسالان اتوپلاستی با بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بیهوشی وریدی و عمومی نمی باشد. پس از طی این مرحله جراح ناحیه پشت گوش را به منظور برداشتن و یا تغییر شکل بخشی از غضروف برش می دهد پس از آن پوستی که احتمالا اضاف آمده است را بر می دارد.
 • البته لازم به ذکر است که ناحیه انتخاب شده برای برش و همینطور مکان بخیه ها ارتباط مستقیمی با مشکل گوش دارد از این رو این برش و بخیه می تواند در پشت گوش انجام شود و یا در درون چین های داخلی گوش صورت گیرد.
 • در مرحله بعد اگر لازم بود ابتدا جراح گوش را به سمت سر نزدیک می کند، سپس با استفاده از بخیه هایی برش های ایجاد شده را به هم وصل کرده و همینطور گوش را در موقعیت جدید خود ثابت نگاه می دارد.

 

 

 

جراح اتوپلاستی

 

 

 

 

مراقبت های پس از عمل اتوپلاستی:

 • گاهی بیمار چند ساعت پس از جراحی از بیمارستان مرخص می شود اما در شرایطی خاص به خصوص در مورد جراحی زیبایی گوش در کودکان ممکن است فرد را به مدت یک شب در بیمارستان بستری کنند تا شرایط جسمانی او به حالت عادی بازگردد.
 • پس از مرخص شدن لازم است تا فرد با رعایت مراقبت های به خصوصی به روند بهبودی خود کمک کرده و در دستیابی به نتایج موثر گامی مهم بردارد.
 • قبل از هر چیزی مهم است جهت نتایج مطلوب فرد تا ۲ هفته بعد از عمل زیبایی گوش به پشت بخوابد تا مانع وارد شدن فشار به گوش ها گردد. در این مدت از انجام فعالیت های سنگین جدا خودداری نمایید.
 • لازم به ذکر است که تا ۵ روز پانسمان گوش نباید جدا گردد پس از آن نیز بایستی طی هفته اول از هدبند استفاده کرد به صورتی که هر دو تا سه ساعت یکبار به مدت نیم ساعت به گوش ها استراحت داد و هد بند را برداشت.
 • باید تا بهبودی کامل زخم را مرتب ضدعفونی کرد و شستشو داد. در طول این مدت لازم است از کرم های آنتی بیوتیک که توسط پزشک تجویز شده است طبق دستورات داده شده ، بر روی زخم و نواحی تحت درمان استفاده کرد.
 • از هفته دوم استفاده از هد بند به شب ها محدود می شود و لزومی ندارد که طی روز از هد بند استفاده شود. البته ممکن است در طول دوران بهبود فرد با خون مردگی و ورم که ناشی از عمل جراحی می باشد مواجه شود که باید گفت در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست و این علائم پس از مدتی به خودی خود برطرف می گردد.

جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *