عوارض پلاتین در ستون فقرات

عوارض پلاتین در ستون فقرات

پلاتین در ستون فقرات به حدود ۳۰ سال قبل باز می گردد و به ندرت نیاز به درآوردن پلاتین های تعبیه شده پیش می آید،عمل جراحی امروز ما ولی از نادر مواردی بود که پس از ٢٠ سال،بیمار تحت جراحی خروج پلاتین قرار گرفت.

Platinum in the spine

پلاتین در ستون فقرات چیست؟

پلاتین ها موادی از جنس تیتانیوم با قدرت مقاومت بسیار بالا و در عین حال وزنی سبک هستند که در هر نقطه از اسکلت بدن که نیاز به مقاوم سازی باشد به کار می روند.

کاربرد پلاتین در ستون فقرات در کدام نوع از بیماری های ستون فقرات می باشد؟

در ستون فقرات اکثراً به دلیل بیماری هایی مانند لغزندگی مهره ها، اسکولیوز،کیفوز که به مفهوم درمان انحراف ستون فقرات است،تنگی های شدید و طویل نخاع و ستون فقرات و شکستگی مهره ها و غیره به کار می روند.

چه هنگام نیاز به بیرون آوردن پلاتین در ستون فقرات هست؟

اصولاً این پلاتین ها دائمی هستند و فقط در صورت شکستن یا جا به جا شدن درآورده می شوند.

چرا در این بیماری  تصمیم به گذاشتن پلاتین در ستون فقرات شد؟

باقی ماندن پلاتین بدین شکل در استخوان تا کنون مشکلی ایجاد نکرده بود ولیکن با توجه به افزایش سن بیمار و پوکی استخوان رایج در بانوان،این خطر وجود داشت که با پوک شدن استخوان ،پیچ از جای خود حرکت کرده ،نوک تیز آن باعث پارگی روده شده و جان بیمار را به مخاطره بیندازد،مضافاً بر اینکه بیمار بدلیل درد شدید کمر و ضعف پیشرونده پاها با توجه به ام آر آی زیر کاندید جراحی رفع تنگی کانال نخاع و تثبیت لغزش مهره و آزاد سازی رشته های عصبی بودند.

Platinum in the spine

روش جدید جراحی خارج کردن پیج شکسته و پلاتین در ستون فقرات:

در این روش خروج هرگونه پلاتین از طریق کمر امکان پذیر بوده و هیچ نیازی به تحمیل جراحی شکم ، قفسه سینه و غیره به بیمار نیست،مبدع این روش ،پروفسور مائک چن می باشد،ایشان با صبر و حوصله و سعه صدر فراوان این روش را ابداع کردند که با استفاده ازابزاری بسیار ساده و بی خطر،هرنوع پلاتین از هر مدل و جنس به راحتی از بدن جدا می گردد.

مراحل جراحی پلاتین در ستون فقرات:

ابتدا پیچ های شکسته تخلیه و سپس بازسازی دقیق ستون فقرات با تعبیه پلاتین های جدید صورت گرفت.

سپس با بازسازی ستون فقرات، نخاع آزاد شده ، لغزندگی مهره تثبیت شده،رشته های عصبی آزاد می شوند و بیمار سلامتی کامل خود را باز یافت.

Platinum in the spine

مراقبت های بعد از عمل پلاتین در ستون فقرات:

زخم و پانسمان:

در صورتی که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شود.

در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد.

معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی توصیه می شود به علت مرطوب شدن محل زخم حتما بعد از حمام، زخم با حوله ای  تمیز خشک و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

Platinum in the spine

حرکت:

بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل ستون فقرات بریده شدند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد.

  •  در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی (تیتانیوم، پلاتین و غیره) شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.
  • راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (در صورت درخواست مشاوره توسط جراح) یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.

نکته: حرکت شاید مهم ترین دغدغه بیمار بعد از عمل ستون فقرات باشد.

  •  نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از عمل ستون فقرات حتی از همان ابتدا بلامانع هستند.

بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.

  • از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.
  •  از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۳٫۵ کیلوگرمی تا ۱٫۵ ماه باید اجتناب شود.
  • بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو باشد.
  • باید دقت شود تا اشیاء ریز یا هر وسیله ای در کف منزل نباشد تا احتمال زمین خوردن افزایش نیابد.
  • عوارض پلاتین در ستون فقرات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *